Alkoholizm w Polsce - statystyki 

Dane unijnej agencji Eurostat z 2020 roku pokazują, że Polska zajmuje 2 miejsce pod kątem największego współczynnika umieralności z powodu nadużywania alkoholu.

Współczynnik ten wzrasta co powinno budzić niepokój.

Poniższy wykres pokazuje jak w poszczególnych krajach wygląda umieralność z powodu nadużywania alkoholu.

 

Jako przyczyny zgonów wymienia się krótko i długo terminowe skutki picia etanolu, mogące prowadzić do zgonu:

Krótkoterminowe to najczęściej nagła śmierć sercowa, śmierć w wyniku intoksykacji organizmu, wypadki jako skutek nadużycia alkoholu.

Długoterminowe to przewlekłe choroby wątroby (marskość wątroby), żylaki przełyku, krwawienia z przewodu pokarmowego, zakrzepice żył, choroby sercowo – naczyniowe.

Wśród Polaków w wieku 40 – 45 lat najczęstszą przyczyną zgonów to marskość wątroby, natomiast u 50 – 55 latków/latek to choroba niedokrwienna i niewydolność mięśnia sercowego oraz nowotwory dróg oddechowych.

Przerażającym faktem jest średnie spożycie alkoholu na osobę w skali roku – jest to aż 11 litrów czystego alkoholu.

Ponad 80% Polaków jest konsumentami alkoholu. Powodem tego stanu rzeczy są m.in. niska cena alkoholu i ogromna dostępność na rynku – niemal w każdym sklepie alkohol jest dostępny. Ekspertka uważa, że problem picia w Polsce należy analizować w kontekście realiów, w jakich żyjemy. Zagłuszamy w prosty i tani sposób silnych stresorów, takich jak pandemia, wojna w Ukrainie, inflacja czy niestabilna sytuacja geopolityczna przekłada się na problem spożywania alkoholu w Polsce.

Z badań statystycznych opublikowanych w ubiegłym roku wynika, że "sięganie po kieliszek" to sposób łagodzenia wspomnianego stresu dla niemal ośmiu procent dorosłych Polaków. Nie bez znaczenia jest także ogólne niedofinansowanie systemu ochrony zdrowia, w tym zdrowia psychicznego zarówno osób dorosłych, jak i dzieci i młodzieży, a więc także leczenia uzależnień.

Zapoznaj się z naszą ofertą:

Dane unijnej agencji Eurostat z 2020 roku pokazują, że Polska zajmuje 2 miejsce pod kątem największego współczynnika umieralności z powodu nadużywania alkoholu.

Masz pytania
zadzwoń, chętnie odpowiemyx
ikonka telefonu